Кошарка
1. January 2020 - 13:05

НБА: Порази на Денвер и Далас

Хјустон Рокетс во дербито, во НБА лигата, ги декласираа Денвер Нагетс 130:104. Неизвесност на овој натпревар имаше само неколку минути, кога Рокетс влегоа во посакуваниот ритам Денвер немаа одговор за таквата игра.
 
Хјусотн до победата го предводеа Џејмс Харден со 35 и Расел Вестбрук со 28 поени. На спротивната страна се истакна Никола Јокиќ со 21 поен.
 
Далас Маверикс се поразени од Оклахома Тандер 101:106, иако во последните три минути влегоа со предност од седум поени. Клучен играч во пресвртот беше ветеранот Крис Пол кој во последните три минути постигна девет од своите 17 поени. Најефикасен играч на Тандер беше Данило Галинари со 20 поени.
 
На Далас не им помогнаа ниту 35 поени на Лука Дончиќ, Словенецот имаше и 10 скока и 7 асистенции.
 
Кошаркарите на ЛА Клиперс лесно се справија со Сакраменто Кингс. Победија убедливо 105:87. Кингс го доживејаа осмиот пораз во низа. Бостон Селтикс лесно победија во Шарлот 109:92, Индијана Пејсерс беа убедливи против Филаделфија 115:97, Торонто Репторс немаа проблеми со Кливленд Кавалирс 117:97, а Сан Антонио по едно продолжение ги победија Голден стејт Вориорс 117:113.