Кошарка
25. February 2016 - 10:25

НБА: Победи на Кливленд и Оклахома

Во ноќта помеѓу средата и четвртокот сигурни победи забележаа Оклахома, Кливленд, Торонто, Чикаго и Индијана.
 
Оклахома славеше над Далас (116:103). Шест играчи на Оклахома постигнаа двоцифрен број на поени, а најефикасни со по 24 кошеви беа Дурент и Вестбрук.
 
Кајри Ирвинг и Леброн Џејмс постигнаа по 23 победи во триумфот на Кливленд над Шарлот (114:103).
 
Индијана славеше над Њујорк (108:105), благодарение на Пол Џорџ кој 25 од своите 27 поени постигна во второто полувреме.
 
Торонто на крилјата на Демар Дерозан (31 поен) триумфираше над Минесота (114:105).
 
На другите натпревари: Детроит лесно се справи со Филаделфија (111:91), Мемфис во ЛА славеше над Лејкерси (128:119), Чикаго со тимска игра го порази Вашингтон (109:104), Сан Антонио го победи Сакраменто (108:92), а Денвер ги изненади Клиперси (87:81).