Кошарка
4. January 2016 - 10:37

НБА: Победа на Чикаго и рекорд на Батлер

Џими Батлер, крилото на Чикаго Булс и Арон Афлало бекот на Њујорк Никс, со неверојатните индивидуални партии ставија печат на натпреварите во НБА лигата, кои се одиграа во ноќта помеѓу неделата и понеделникот.
 
Батлер постигна 42 поени во триумфот на Чикаго над Торонто (115:113). Крилниот играч на овој меч постигна само два поени во првото полувреме, но во вториот дел тој буквално експлодира на теренот постигнувајќи 40 поени, вклучувајќи ја и тројката на 30 секунди до крајот која беше клучна за конечниот победник.
 
Батлер го собори рекородот на Мајкл Џордан според бројот на постигнати поени во едно полувреме. Џордан го поздрави рекордот на Батлер со зборовите дека ‘добро е што се останува во фамилијата’.
 
Покрај Батлер кај Чикаго се истакнаа и шпанските репрезентативци Пау Гасол (19 поени, 13 скокови) и Никола Миротиќ (17 поени).
 
Батлер со својата игра му го ‘украде шоуто’ на Арон Афлало кој во победата на Њујорк над Атланта (111:97) постигна 38 поени, со неверојатен процент на реализација 14/17 од поле (7/8 за три поени).
 
На останатите натпревари Мајами како гостин го декласира Вашингтон (97:75), ЛА Лејкерс славеше над Феникс (97:77), а Денвер загуби од Портланд (106:112).