Кошарка
8. May 2017 - 9:35

НБА плеј оф: Кливленд без пораз во конференциско финале

НБА шампионот Кливленд без пораз успеа да се пласира во конференциското финале на Исток откако и во полуфиналето со 4-0 ја заврши серијата против Торнто. Претходно со истиот резултат ја совлада Атланта.

Во натпреварот број 4 одигран синоќа Кливленд го победи со 109:102, а најефикасен беше Леброн Џејмс со 35 поени.
На другите два дуела одиграни ноќеска победија Хјустон односно Вашингтон и изедначија во серијата на 2-2.
Хјустон го совлада Сан Антонио со 125:104, најпрецизенна дуелот беше Џејмс Харедн со 28 поени, додека Вашингтон го совлада Бостон со 121:102, а најмногу поени постигна Бредли Бил - 29