Кошарка
24. September 2017 - 11:13

НБА: Оклахома комплетира шампионски тим

НБА сагата која траеше цело лето околу трејдот на Кармело Ентони заврши. Крлиноот играч го напушти Њујорк Никс и кариерата ќе ја продолжи во екипата на Оклахома Сити Тандер.
 
Кармело Ентони оди во Оклахома, а во Њујорк ќе се преселат Енес Кантер и Даг Мекдермот, а исто така Никси го добија и пикот на Оклахома во втората рунда на наредниот драфт.
 
Трејдот на Ентони во Окахома дополнително ја засили конкуренцијата во Западната конференција, каде во новата сезона конкуренти на шампионите од Голден Стејт (Кари, Дурент, Томпсон) ќе им бидат токму Оклахома со Ентони, Расел Вестбрук и Крис Пол, Хјустон со Џејмс Харден и Крис Пол, односно Сан Антонио со Каваи Ленард, Тони Паркер, Ламаркус Олдриџ и Пау Гасол.