Кошарка
18. February 2018 - 10:54

НБА: Мичел од Јута најдобар во забивање

Koшаркарот на Јута Донован Мичел приреди пријатно изненадување откако победи на натпреварот во забивање на Ол стар викендот во НБА лигата. Мичел изненади затоа што на натпреварот дојде како замена за повредениот Арон Гордон но тоа не му пречеше да биде најатрактивен, но и најсигурен. Со 48 поени во првото и перфектни пет десетки во второто забивање избори финале, каде што се пласира и Лари Ненс Џуниор од Килвленд. Мичел го повтори истиот пакет поени и во финалето, при што заврши со 50-ка, заслужена со имитација на Винс Картер. 

Го облече неговиот дрес и го повтори забивањето со кое тој победи во 2000 година, изнудувајќи пет десетки. Ненс Џуниор го повика својот славен татко на помош, но не беше доволно за да го победи дебитантот од Јута. Покрај нив двајца, во ова натпреварување учествуваа уште и Денис Смит од Далас и Виктор Оладипо од Индијана.