Кошарка
23. May 2018 - 11:28

НБА: Малку кошеви, брејк на Хјустон

Со одлична игра во одбраната  кошаркарите на Хјустон остварија гостинска победа во Провиденс  со 95:92 и изедначија на 2-2 во финалната серија во Западната конференција со шампионот Хјустон.
 
Голден стејт стартуваше одлично и  поведе со серија 12-0, а потоа по првата четвртина поведе со 28:19.
 
Но, кошаркарите на Хјустон се вратија во вториот период, решавајќи го во своја корист, на одморот заминаа со позитива од 45:53. Стеф Кари во третата четвртина го разбуди својот тим, со 17 поени (од кои пет тројки) го врати водството на Голден стејт, во последната четвртина влезе со 80:70.
 
Рокетси не се предадоа, со нова серија од 9-0 целосно се вратија во мечот, максимално ги искористија грешките на противникот за целосен пресврт и победа. Серијата се враќа во Хјустон.
 
Најефикасен беше Џејмс Харден со 30 поени, Крис Пол имаше три поени помалку. На другата страна Стеф Кари реализираше 28 поени, додека Кевин Дурент застана на 27 поени.