Кошарка
28. March 2017 - 9:14

НБА лига: Сан Антонио „го растури“ првакот

Кошаркарите на Сан Антонио остварија ноќеска убедлива победа во дуелот со шампионот Кливленд со 103:74. Ова за Кливленд беше натпревар со најмалку постигнати поени сезонава. Каваи Ленард со 2 поени беше најефикасен кај победничата екипа.

Единствената гостинска победа ја оствари Оклахома Сити на теренот на Далас и на крајот имаа серија од 14-0, а 12 од тие поени постигна Расел Вестбрук. Тој натпреварот го заврши со 37 поени, 13 скокови и 10 асистенции, што е негов 37.ми „трипл-дабл“ сезонава или вкупно 100.ти сезонава во лигата. Серијата победи ја продолжи Торонто (вкупно шест), а ДеМар ДеРозан постигна 36 поени.

Резултати:

Торонто – Орландо 131:112,

Њујорк – Детроит 109:95,

Сан Антонио – Кливленд 103:74,

Далас – Оклахома Сити 91:92,

Сакраменто – Мемфис 91:90 и

Јута – Њу Орлеанс 109:100.

Пласман Источна конференција: Бостон 48-26 (победи-порази), Кливленд 47-26, Вашингтон 45-28, Торонто 45-29, Атланта 37-36, Милвоки 37-36, Индијана 37-36, Мајами 35-38, Чикаго 35-39, ...

Пласман Западна конференција: Голден Стејт 59-14, Сан Антонио 57-16, Хјустон 51-22, Јута 45-29, ЛА Клиперс 44-31, Оклахома Сити 42-31, Мемфис 40-34, Портланд 35-38, Денвер 35-38,...