Кошарка
21. March 2017 - 9:06

НБА лига: Харден погоди за победа на Хјустон над Денвер

Со кошот на Џејмас Харден на 2.4 секунди пред крајот екипата на Хјустон постигна победа над Денвер со еден поен разлика (125:124). Харден натпреварот го заврши со 39 поени.
Голден Стејт оствари победа над Окалхома Сити на гости и со тоа ги зголеми шансите за позицијата број 1 во плеј офот. Стеф Кари и Клеј Томсон постигнаа заедно 57 поени со 14 тројки, двајцата по седум.
По ноќеска одиграните дуели шампионот Кливленд е првиот тим од Исток со обезбеден плеј оф.
 
Резултати на ноќеска одиграните натпревари:
Шарлот – Атланта 105:90,
Индијана – Јута 107:100,
Орландо – Филаделфија 112:109,
Бостон – Вашингтон 110:102,
Хјустон – Денвер 125:124,
Оклахома Сити – Голден Стејт 95:111 и
ЛА Клиперс – Њујорк 114:105.