Кошарка
12. April 2016 - 10:09

НБА лига: Далас обезбеди место во плеј офот, а Кливленд број 1 на Исток

Во најсилната светска кошаркарска лига – НБА ноќеска се одиграа девет натпревари по кои Далас стана седмиот тим од Западната конференција со обезбедено учество во разигрувањето за титулата и тоа во директен дуел за екипата на Јута на нејзин терен. Таму останува уште едно слободно место за кое конкурираат Хјустон и Јута. Во последниот натпревар Хјустон е домаќин на Сакраменто, а Јута гостува кај ЛА Лејкерс.
 
На Истокот познати се сите осум патници во плаеј-офот, а Кливленд со триумфот над Атланта ја потврди позицијата број 1 на Исток.
 
Постигнати резултати на ноќешните дуели:
 
Кливленд – Атланта 109:94,
Орландо – Милвоки 107:98,
Бостон – Шарлот 100:114,
Бруклин – Вашингтон 111:120,
Минесота – Хјустон 105:129,
Њу Орлеанс – Чикаго 116:121,
Оклахома Сити – ЛА Лејкерс 112:79,
Јута – Далас 92:101 и 
Феникс – Сакраменто 101:105.
 
Пласман Источна конференција:
Кливленд 57-24 (победи-порази),
Торонто 54-26,
Атланта 48-33,
Мајами 47-33,
Бостон 47-34,
Шарлот 47-34,
Индијана 43-37,
Детроит 43-37,...
 
Пласман Западна конференција:
Голден Стејт 72-9,
Сан Антонио 65-15,
Оклахома Сити 55-26,
ЛА Клиперс 52-28,
Портланд 43-38,
Мемфис 42-38,
Далас 42-39,
Јута 40-41,
Хјустон 40-41,...