Кошарка
11. August 2020 - 10:22

НБА: Лејкерси се вратија на победите

Кајл Кузма постигна тројка на само 0.4 секунди пред крајот на мечот за да ги „крене“ Лос Анџелес лејкерс до 124:121 победа над Денвер нагетс во драматична завршница во Орландо со која се прекина низата од три порази за „езерџиите“.
 
Леброн Џејмс постигна 29 поени и имаше 12 аситенции, Ентони Дејвис заврши со 27 поени, а Кузма со фантастични 25 поени. Кај Нагетси осум кошаркари имаа двоцифрен број на поени – Пи Џеј Дозиер стигна до 18, Мајкл Портер Јуниор имаше 15 поени (со 3-од-3 за тројки), а Никола Јокиќ додаде 12.
 
Нагетси ги одмараа своите стартери во поголемиот дел од последната четвртина, и сега со поразот остануваат на меч и пол зад Лос Анџелес клиперс на второто место на Западот на два меча пред крајот. Двата тима се среќаваат во среда.
 
Шампионите Торонто без своите клучни играчи стигна до 114:106 победа над Милвоки бакс. Крис Бушер имаше 25 поени и 11 скока, Мет Томас додаде 22 поени, а Норман Пауел имаше 21 поени и осмум скока.
 
НБА
 
ЛА Лејкерс – Денвер 124:121
 
Торонто – Милвоки 114:106
 
Феникс – Оклахома Сити 128:101
 
Далас – Јута 122:114
 
Мајами – Индијана 114:92