Кошарка
24. January 2017 - 10:41

НБА: Кливленд загуби од Њу Орлеанс

Најдобрите екипи   во НБА лигата, Кливленд и Голден Стејт, забележаа порази во натпреварите кои се одиграа изминатата ноќ.
Кливленд загуби од Њу Орлеанс 122:124, во натпревар во кој шампионите имаа негатива од 20 поени по првото полувреме. Њу Орлеанс ја забележа 18-та сезонска победа, додека Кливленд има скор 30 победи и 13 порази.
 
Теренс Џонс и Џру Холидеј блескаа во тимот на Њу Орлеанс, Џонс оставри 36 поени и 11 скокови, а Холидеј 33 поени и 10 асистенции. Кај Кливленд само големата тројка одигра на ниво, но тоа не беше доволно тимот да го избегне проазот. Кајри Ирвинг постигна 49 поени, Леброн Џејмс оставри „трипл дабл“ од 26 поени, 10 скокови и 12 асистенции, а Кевин Лав имаше 22 поени и 16 скокови.
https://