Кошарка
31. January 2018 - 11:36

НБА: Кливленд поразен и десеткуван!

Актуелниот вицепрвак во НБА лигата доживеа пораз во Детроит 125:114 и на неодреден период остана без втоито клучен играч во тимот Кевин Лав.

Крилниот центар по неколку минути од почетокот на натпреварот во Детроит, во дуел со центарот на Пистонс Ентони Толивер се здоби со фрактура на раката.

Според се уште непотврдени информации 29-годишниот кошаркар ќе отсуствува од кошаркарските терени околу два месеци.

Лав сезонава има просек од 18,2 поени и 9,6 скока по натпревар. Поради повредата тој ќе го пропушти Ол стар натпреварот кој на програмата е на 18 февруари во Лос Анџелес.

Инаку против Детроит најефикасни кај Кливленд беа Леброн Џејмс со 21 поен, 6 скока и 7 асистенции, односно Ајзеа томас со 19 поени, 3 скока и 5 асистенции.

На спортивната страна целата стратна петорка на Детроит постигна двоцифрен број на поени, најмалку 19 реализира Еш Смит, најефикасен беше Стенли Џонсон со 26 поени, а блескаше Андре Драмонд со 21 поен, 22 скока и 7 асистенции.