Кошарка
8. December 2021 - 10:40

НБА класикот за Лејкерси

Лејкерси, во НБА класикот, ги победија Бостон Селтикс со 117:102. Ова беше 296 пресметка на франшизите кои имаат освоено по 17 шампионски титули. Изминатата ноќ, покрај Лејкерси победи забележаа Бруклин и Њујорк.
 
Леброн Џејмс со 30 поени беше најефикасен кај Лејкерси, во триумфот над Селтикс. Дабл-дабл постигаа Расел Вестбрук (24 поени, 11 асистенции) и Ентони Дејвос (17 поени, 16 скокови).
 
Босотн имаше само еден расположен играч, Џејсон Тејтум кој со 34 поени беше најефикасниот на натпреварот.
 

 
Бруклин во Тексас, ги победија Далас Маверикс 102:99. Последната четвртина Бруклин, благодарение на Кевон Дурент, ја добија со 27:13. Клучен за победата беше шутот за три поени на Далас. Маверикс погодија само девет тројки од 46 обиди.
 
Дурент постигна 24 поени, Харден 23 поени, девет скока и 12 асистенции кај Бруклин, додека Далас го предводеа Лука Дончиќ со 28 поени и Кристапс Прозингис со 17 поени и 12 скокови.
 
Њујорк Никс без проблем го минаат гостувањето во Сан Антонио. Никс славеа победа 121:109. Ар Џеј Берет со 32 поени го предводеше Њујорк. Берет погоди седум тројки од осум обиди.