Кошарка
13. December 2016 - 10:45

НБА: Харден донесе нова победа за Хјустон

Со 36 поени постигнати во победата над Бруклин, кошаркарот на Хјустон, Џејмс Харден ја одбележа ноќта во НБА лигата. На „брадата“ кој запиша и 11 асистенции, му недостасуваа два скока (имаше осум) за да стигне до трипл-дабл.
 
Резултати на седумте натпревари од НБА лигата одиграни ноќеска:
 
Индијана – Шарлот 110:94,
Мајами – Вашингтон 112:101,
Торонто – Милвоки 122:100,
Хјустон – Бруклин 122:118,
Далас – Денвер 112:92,
ЛА Клиперс – Портланд 121:120 и 
Сакраменто – ЛА Лејкерс 116:92.
 
Пласман Западна конференција: Голден Стејт 21-4 (победи-порази), Сан Антонио 19-5, ЛА Клиперс 18-7, Хјустон 18-7, Мемфис 17-8, Оклахома 15-9, Јута 15-10, Портланд 12-13,...
 
Пласман Источна конференција: Кливленд 17-5 (победи-порази), Торонто 17-7, Њујорк 14-10, Чикаго 13-10, Шарлот 14-11, Бостон 13-11, Индијана 13-12, Атланта 12-12,...