Кошарка
9. јуни 2016 - 8:15

НБА финале: Прва победа на Кливленд над Голден Стејт

Кошаркарите на Кливленд ја прекинаа серијата од пет победи на првакот Голден Стејт во НБА плеј офот откако ноќеска во рамките на третиот натпревар на домашен терен победија со 120:90 (33:16; 18:27; 38:26; 31:21) и намалија на 2:1 во победи за Голден Стејт.
Предводник на победата беше Леброн Џејмс, кој постигна 32 поена со 11 скокови, а Кајри Ирвинг „уфрли“ 30 поени. Најдобриот играч на гостите Стеф Кари постигна 19 поени (само два во првото полувреме). 
Кливленд натпреварот го одигра без повредениот играч Кевин Лав.
Инаку Голден Стејт оваа сезона во плеј офот ги загубили сите натпревари број 3 (0-4), а со ланските има биланс од (2-6).
Следниот натпревар се игра на 10.јуни во петок навечер повторно на теренот на Кливленд.