Кошарка
22. August 2020 - 10:16

НБА: Дончиќ повреден, Далас поразен

Далас Маверикс го загубија третиот меч во серијата со Лос Анџелес Клиперс (122:130) и останаа без својот лидер Лука Дончиќ. Словенец го повреди глуждот на левата нога и неговиот настап во наредниот меч, во недела, е под знак прашалник.

Дончиќ до повредата имаше учинок од 13 поени и 10 скока и асистенции со што стана третиот најмлад кошаркар со трипл-дабл во плејофот по Меџик Џонсон и Леброн Џејмс.

Најефикасен играч на Далас беше Кристапс Прозингис со 34 поени и 13 скокови. Клиперси ги предводеше Каваи Ленард со 36 поени, 9 скока и 8 асистенции.

Бостон Селтикс се наоѓаат на една победа од пласман во втората рунда. Селтикс водат 3:0 во серијата со Филаделфија, откако третиот меч го добија со 102:94. Кемба Вокер со 24 и Џејлен Браун со 21 кош беа најефикасни кај Селтикс. Во редовите на Филалделфија се истакна Џоел Ембид со 30 поени и 13 скока. Играчите на Филалдлефија на овој меч имаа реализација од поле од само 30 отсто.