Кошарка
9. January 2017 - 9:28

НБА: Детроит по две продолженија го победи Портланд

Највозбудливиот натпревар на вечерта во НБА лигата го одиграат Портланд и Детроит, а победа по две продолженија славеа гостите. Во второто продолжение Калдвел - Поуп постигна две тројки за триумф на Детроит откако Портланд водеше со 124:119. Реџи Џексон имаше 31 поен, а Андре Драмонд 28 поени и 14 скокови.

Џејмс Харден запиша нов „трипл - дабл“ во победата на Хјустон: 40 поени, 10 скокови и 11 асистенции, но и 10 загубени топки.
Кливленд го победи Феникс, а триото Леброн Џејмс (28), Кајри Ирвинг (27) и Кевин Лав (25) уфрлија 80 поени.
Филаделфија ја постигна 10.та победа сезонава колку што имаше лани во текот на целата сезона.
 
Резултати на ноќеска одиграните дуели:
Бруклин - Филаделфија 95:105,
Милвоки - Вашингтон 101:107,
ЛА Клиперс - Мајами 98:86,
Торонто - Хјустон 122:129,
Мемфис - Јута 88:79,
Феникс - Кливленд 116:120, 
Портланд - Детроит 124:125 (две продолженија) (видео),
Сакраменто - Голден Стејт 106:117,
ЛАЛејкерс - Орландо 111:95.