Кошарка
10. August 2020 - 10:56

НБА: 51 поен на Лилард

Портланд трејлблејзерс ја оживеа својата НБА-сезона со 124:121 победа над Филаделфија благодарение на неверојатниот меч на Демијан Лилард, кој заврши со фантастични 51 поен.

Лилард се оправда кога ги промаши двете слободни фрлања со Лос Анџелес клиперс во саботата постигнувајќи 15 од своите 51 поен во последните пет и пол минути за Портланд да продолжи со ловот на место во плејофот. За Сиксерси, пак, по губењето на Бен Симонс поради повреда, ситуацијата се влоши кога Џоел Ембид го напушти теренот во првата четвртина со повреда на глуждот.

Сакраменто кингс, пак, веќе нема шанси за плејофот кога со 129:112 загуби од Хјусток рокитс. Остин Риверс имаше 41 поен за Рокитс да го подобри скорот по рестартот на 4:1.

НБА

Портланд – Филаделфија 124:121

Сакраменто – Хјустон 112:129

ЛА Клиперс – Бруклин 120:129