Loading Video...
Свет
18. November 2017 - 16:41

НАТО се извини на Турција за навредата во Норвешка

НАТО  се извини на Турција за навредата во Норвешка. На воена вежба на Алијансата, името на Реџеп Таип Ердоган  и  името на Кемал Ататурк  се најдоа на листата на непријатели , иако и самата Труција учествуваше во маневрите.

Според првиот човек на НАТО Столтенберг, листата ја поставил работник ангажиран од норвешшките власти да го подготври теренот за вежби.

Ова беше индивидуален акт и не  претсавува став на НАТО порача  Столтенберг.

Турскиот претседател во знак на проетст ги повлече своите војници од вежбата во Норвешка.