Џет-Сет
10. February 2020 - 13:43

Натали Портман не се откажува, ова е скриената порака на фустанот со кој се појави на Оскарите

На синоќешното доделување на наградите Оскар, актерката Натали Портман се појави во фустан која на себе со златни букви ги содржеше имињата на режисерките кои оваа година не беа предложени за овие филмски награди во ниту една категорија во која се наградуваат режисерите.
 
На нејзиниот фустан беа напишани имињата на Грета Гервиг, Лорен Скафарија и Лулу Ванг.
 
Ова не е првпат Портман да го сврти вниманието на јавноста на тоа дека жените режисери немаат рамноправен третман при номинациите за Оскар.