Фудбал
23. November 2019 - 19:50

Наполи со драконска парична казна за Елмас

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис ја замрзна исплатата на плати на тимот и сака да ги продаде најголемите ѕвезди на тимот. Тој пред 3 недели нареди тимот да остане во карантин по мечот од ЛШ против Салцбург, по што го дигнаа гласот дел од најискусните фудбалери. Не го послушаа газдата и го напуштија карантинот.
 
Извештаите беа дека фудбалерите ќе бидат казнети со 5 отсто од платата, но потоа од управата ја искористиле законската опција, па процентот порасна на 25.
 
Македонскиот фудбалски репрезентативец кој е дел од Наполи, Елиф Елмас според информациите, ќе остане без четвртина од својата плата од 1,5 милиони евра. Математиката вели дека Македонецот ќе биде покус за 375.000 евра.
 
Италијанските медиуми наведуваат дека била донесена одлука да биде замрзната платата за октомври, како и дека веќе е направен список на играчи кои ќе го напуштат клубот.
 
Како „пучисти“ се означени Калиду Кулибали, Алан, Лоренцо Инсиње, Дрис Мертенс и Хозе Каљехон.
 
Медиумите информираат и дека тренерот Карло Анчелоти веќе се смета како „екс“ во Наепол, а од јануари на неговото столче би можел да седне Џенаро Гатузо.
 
Информациите засега протекуваат од играчите, кои не се осудуваат јавно да зборуваат.