Свет
22. јуни 2019 - 14:26

Најмалку три лица загинаа и околу триесет се повредени во пожар во Париз

Најмалку три лица загинаа и околу се повредени во голем пожар, кој избувна утрово во една зграда во единаесеттиот арондисман во Париз, јавува дописникот на МИА.
 
Во гасењето на пожарот се мобилизирани речиси 200 пожарникари. Трагедијата се случила на улицата Немур недалеку од Плоштадот на Републиката. Пожарот избувнал околу 5 часот утрово, најверојатно во скалилата на зградата од шест спрата изградена во седумдесетите или осумдесеттите години, по што се проширил на амамот и ресторанот.
 
Повредените се затруени од чадот. Спасувачките екипи се уште се на терен.