Свет
9. February 2016 - 11:32

Најмалку 44 повредении во судири меѓу полицијата и демонстранти во Хонг Конг

Најмалку 44 лица се повредени во жестоки судири во текот на минатата моќ на улиците во Хонг Конг, до кои дојде откако властите одлучија да ги отстранат илегално поставените тезги за продажба на храна.

Најголемиот број од повредените се полицајци, но со повреди се здобиле и неколкумина демонстранти, како и новинари кои ги следеле протестите.

Гневните демонстранти, незадоволни што полицијата им ги урива тезгите, почнале да фрлаат со тули, камења и се што им се нашло при рака за да ги растераат полицијците.

Силите на редот возвратиле, прво употребувајќи палки, потоа солзавец, а на крајот дури и стрелале од огнено оружје во воздухот, со цел да ги запрат тепачките на демонстрантите и полицајците.

Според полициските власти, досега се уапсени 23 лица.

Ова беа досега најбројни и најнасилни протести во Хонг Конг по случувањата од 2014 година и масовните и долготрајни продемократски демонстрации.

Во протестите од ноќеска учестувале и припаднци на десетина групи кои се означуваат како „анти-пекиншки“. Претставник на една од тие групи изјави дека се приклучиле кон демонстраците за да ја одбраната, како што рече, културата на живеење и пазарување во Хонг Конг.

Не е познато зошто властите и полицијата во Хонг Конг се определиле да ги уриваат илегално поставените тезги за храна токму во време на прославата на кинеската Нова Година, кога досега тоа се толерираше.