Балкан
30. January 2016 - 14:04

Најмалку 33 бегалци се удавија во Егејското Море, 75 спасени

Најмалку 33 бегалци се удавија, додека 75 се спасени кога нивниот брод потонал во Егејското Море додека се обидувале да пристигнат од Турција во Грција, јавија турски медиуми.

Меѓу загинатите има и најмалку пет деца.

Припадници на турската крајбрежна стража ја продолжуваат потрагата по настраданите, бидејќи се уште не се знае колку луѓе се наоѓале на бродот.

- Најмалку 33 лица настрадаа и се плашам дека тој број би можел да биде и поголем, изјави градоначалникот на Ајваџик Мехмет Унал Сахин за Си-Ен-Ен Турк.

Бегалците тргнале од провинцијата Чанаккале, од Ајваџик најверојатно кон грчкиот остров Лезбос.

Во Турција се наоѓаат 2,2 милиони бегалци од Сирија, а според податоците на Организацијата за миграција на ОН, над милион бегалци пристигнале во Европа по морски пат.