Свет
24. March 2017 - 8:59

Најмалку 29 затвореници побегнаа од затвор во Мексико

Најмалку 29 затвореници побегнаа преку тунел долг 40 метри ископан под затвор во Сиудад Викторија во мексиканската држава Тамаулипас, наведе на Твитер портпарол на полицијата во државата.

- Тунелот бил ископан во зона што одамна де факто била под контрола на затворениците, призна во изјава за локално радио Алберто Родригес.

Тоа бегство е нов удар за мексиканските власти откако пред една недела петмина членови на накокартел побегнаа од друг затвор во северозападниот дел од Мексико.