Свет
16. October 2015 - 8:55

Најмалку 26 загинати во експлозија на бомба во џамија во Нигерија

Најмалку 26 лица загинаа во експлозија на бомба во џамија за време на вечерната молитва во предградие на Мајдугури, во североисточниот дел на Нигерија, јавуваат локалните власти. 

- Сите луѓе во џамијата се мртви. Ниту еден не побегна, тврди Мухтари Ахмаду, трговец во близина на местото на нападот.

Според локалното население зад нападот стои исламистичката група Боко Харам.

Во предградието Мулаи во Мајдугури, главниот град на нигериската држава Боно, во четвртокот исто така се слушнаа две силни експлозии, што предизвика паника кај населението.