Свет
6. March 2021 - 11:40

Најмалку 18 загинати во Египет, кога камион удрил во минибус

Египтеското обвинителство потврди дека најмалку 18 лица загинаа во сообраќајна несреќа, а уште петмина се повредени, кога камион со приколка удрил во минибус на автопат во близина на градот Атфих, на 100 километри јужно од Каиро, пренесуваат американските медиуми.

Властите информираат дека до несреќата дошло кога на камионот му експлодирала гума, по што тешкото возило се превртело и се судрило со минибусот.

Според досега достапните информации, во судирот загинале најмалку 18 патници од минибусот, а петмина се повредени, и се пренесени во блиските болници, а возачот на камионот е уапсен.

Секоја година во Египет во сообраќајни несреќи гинат илјадници лица, а официјалната државна агенција за статистика наведува дека во 2019 година, последната година за која се достапни податоци, се случиле околу 10.000 сообраќајни несреќи, при што загинале повеќе од 3.480 лица, пренесуваат американските медиуми.