Свет
31. August 2017 - 13:08

Најмалку 13 цивили загинаа при воздушни напади во Авганистан

Најмалку 13 цивили од исто семејство се убиени во воздушните напади против талибанците во источниот дел на Авганистан, а изведени од коалицијата предводена од САД, соопштија локалните власти.

Американските сили во Авганистан соопштија дека имало воена операција во округот Пули Алам во провинцијата Логар, за што се води официјална истрага.

- Американските сили и авганистанската војска во населбата Дашт-е-Бари изведуваа заедничка операција, по што беа нападнати од талибанските бунтовници, изјави Салем Салех, портпарол на гувернерот на покраината.

Тој додаде дека странските сили одговорија на нападот и ги принудија талибанците да се сокријат во домовите на цивили, кои се наоѓале во близина. Потоа тие повикаа воздушно засилување, при што ги бомбардираа куќите, предизвикувајќи жртви меѓу цивилното население, објасни Салех. Тој прецизираше дека се повредени и 15 лица, сите жртви се од исто семејство, вклучувајќи жени и деца.

- Во операцијата загинаа најмалку 12 талибанци, вклучително и команданти, додаде портпаролот.

Во првата половина од оваа година, според податоци на Обединетите нации, загинаа 1.662 цивили, а повредени се 3.581 лице.