Loading Video...
Свет
22. јуни 2022 - 16:34

Најмалку 1.000 луѓе загинаа во силен земјотрес во Авганистан

Најмалку 1000 луѓе загинаа во силен земјотрес во Авганистан. Уште најмалку 1500  лица се повредени. Потресот имал магнитуда од 6,1  степен според Рихтеровата скала.

Беше околу полноќ кога се случи земјотресот. Ги уништи куќите на нашите соседи. Кога стигнавме имаше многу мртви и повредени. Не испратија во болница. Видов и многу мртви тела“ влеи жител на Пактитка.

Најпогодена е источната провинција Пактитка а жртви пријавија и провинциите Нан –гархар и Кост.   Ова е најсмртоносниот земјотрес  во Авганистан во изминатите две децении. Повеќе од 100 куќи се уништениВластите стравуваат дека десетици луѓе се заробени под  урнатините. Во спасувачките напори се вклучени и хеликоптери кои доставуваат помош  и ги пренесуваат повредените во блиските болници.

Над 1500 пожарникари,  360 возила и 34 авион и и хеликоперти се вклучени во напорите за гаснење на шумскиот пожар во близина на  турското  одморалиште  Мармарис. Пожарот избил синоќа а поради силниот ветер брзо се порширил . Превентивно се евакуирани 30 куќи. . Сеуште не е позната причината за пожарот.

Одговорот на Русија на одлуката на Литванија да го блокира рускиот транспорт на стоки кон Калининградската област повикувајќи се на санкциите на Европската Унија нема да биде од дипломатска, туку од практична природа, порача  портпаролката на руското министерство за надворешни работи.   Доколку ЕУ и Литванија не напрваат промена, одговорот ќе биде спорведен изјавила Захарова утрово на бригфин за новирнатите . но при тоа не сакала да открие повеќе детали за руската одмазда.  Ние сме подготвени за непријателски дејствија од руска страна вовзрати претседателот на Литванија