Свет
22. September 2019 - 14:37

Најмалку 10 жртви откако камион удри во група луѓе во Кина

Десет луѓе загинаа, а 16 се повредени кога камион удрил во група луѓе традиционален панаѓур во јужниот дел на Кина, соопшти денеска локалната полиција.

– Камионот возел по удолница кога возачот изгубил контрола и удрил во луѓето во градот Хуаши во провинцијата Хунан, стои во полициското соопштение.

Возачот е приведен, а во тек е и истрага за несреќата.