Свет
25. October 2016 - 11:18

Најмалку 10 луѓе повредени во експлозијата во Анталија

Повеќе од десет лица се повредени во денешната експлозија пред паркингот на Трговско-индустриската комора во турскиот град Анталија, јужна Турција, јавија турските медиуми.

Според телевизијата НТВ бројот на повредени луѓе е од 10 до 15.

Експлозијата била слушната и во центарот на Анталија, а ги искршила прозорците на Трговско-индустриската комора и оштетила шест до седум автомобили.

На местото на инцидентот се упатија голем број возила на брзата помош и на полицијата. Се уште не е позната причината за експлозијата.

Градоначалникот на Анталија, Мендерес Тјурек изјави дека е можно експлозијата да е несреќа и да не е терористички акт. Тој додаде дека ниту еден од десетината повредени лица не е во тешка зравствена состојба.