Фудбал
21. May 2016 - 18:12

Најки ја позлати Барса!!!

Шпанскиот шампион Барселона го продолжи договорот со компанијата Најки, според кој за 10 години ќе заработи 1,5 милијарди евра, тврди Мундо Депортиво.
 
Каталонците во наредната сезона од американската компанија ќе заработат 105 милиони евра, а потоа се до 2026 година ќе добиваат од Најки по 155 милиони евра годишно.
 
Овој спонзорски договор ќе биде најголем во историјата на фудбалот бидејќи е срушен рекордот на Манчестер Јунајтед кој од Шевролет годишно добива 96 милиони евра. 
 
Најки е спонзор на Барселона од 1998 година. крај