Loading Video...
Свет
7. November 2017 - 16:33

Најбараниот Хрват и се предаде на британската полиција

Ивица Тодориќ, основачот на хрватската прехранбена компанија   Агрокор и се преаде на лондонската полиција.  Тој е уапсен врз основа на европскиот налог за апсење , што по него го издаде хрватска пред  еден месец.   Негвоите британски адвокати  очекувааат   тој со кауција да  биде пуштен да се брани од слобода. Тодориќ е прво осомничен во аферата Агрокор и се товари за незаконска имотна полза од 130 милиони евра. Тој е единствениот од вкупно 15 осомниени во аферата  кому загрепскиот суд му одреди истражен притвор.