Тенис
4. November 2020 - 9:04

Надал: За два загубени натпревара плачев со часови

Рафаел Надал е еден од најсилните ликови во тенисот секогаш може да победи на натпревар поради неговата голема непопустливост и духот на победата, но дури и најголемите во спортот понекогаш имаат свои моменти на разочарување и сомнеж.

Матадор откри дека за два натпревара во неговата кариера, што завршиле со пораз за него биле многу разочарувачки.

„Мојот пораз од Федерер на Вимблдон во 2007 година беше дефинитивно еден од најтешките за прифаќање. Плачев во соблекувалната нон-стоп час и половина, затоа што понекогаш разочарувањето е едноставно неподносливо, дури и ако е само тениски натпревар“.

Светскиот рекет број 2 сепак му се „одмазди“ на Швајцарецот следната сезона, но ситуацијата се повторила и во 2014 година, кога Шпанецот беше поразен во пресметката за трофејот во Мелбурн од Стан Вавринка.

„Тогаш плачев бидејќи имав многу болки во грбот, но едноставно не можете да се откажете од финалето на Грен слем“, рече Надал.