Тенис
27. March 2017 - 9:52

Надал победи во својот 1.000-ти меч

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал триумфално го прослави 1.000-от меч во професионалната кариера. Тој на Мастерсот во Мајами со 2-1, по сетови 0:6, 6:2 и 6:3 го совлада Филип Колшрајбер од Германија и се пласира во третото коло.
 
Надал со 1.000 одиграни мечеви во сингл е трет на листата активни тенисери. Пред него се Давид Ферер со 1.034 и Роџер Федерер со 1.340 мечеви. Моменталниот биланс на Надал е 822 победи и 178 порази, односно 82,2 %.
 
Најмногу професионални сингл дуели кај тенисерите има Американецот Џими Конорс – 1.535.