Тенис
11. јуни 2017 - 18:53

Надал десетти пат победник на Роланд Гарос

 Шпанскиот тенисер Рафаел Надал по јубилеен десетти пат триумфира на Отвореното првенство на Франција. 
 
Шпанецот го потврди приматот „Крал на земјените терени“ откако попладнево во финалето на годинашното издание на Роланд Гарос за само 2 часа и 5 минути го надигра 3-ностел на овој турнир Швајцарецот, Стан Вавринка 
 
Надал го доби мечот со 3:0 по сетови 6-2, 6-3 и 6-1, со што стигна до десеттата титула на „Френч опен“(2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017), а вкупно 15-та од големите Гренд слем турнири.
 
Потсетување дека во женска конкуренција победни 20-годишната тенисерка од Летонија, Јелена Остапенко, која до својот прв Грен слем трофеј во кариерата сигна откако во вчерашното финалето со 2-1 во сетови ја победи Романката, Симона Халеп.