Македонија
5. August 2021 - 8:21

На Табановце за влез и за излез од државата се чека околу 30 минути

На граничниот премин Табановце за влез и за излез од државата се чека околу 30 минути, а на останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања, информираат утрово од Автомото сојузот на Македонија (АМСМ).

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

АМСМ им препорачува на возачите прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.