Фудбал
11. January 2017 - 9:52

На Мурињо му се насмевнува прво финале со Јунајтед

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед се наоѓаат на чекор до пласман во финалето на Лига купот, откако во првиот полуфинален меч го совладаа Хал со 2:0.
Манчестер Јунајтед ја опрвада фаворитската улога против Хал, иако надмоќта на теренот ја реализира дур во второто полувреме.
 
Акцијата на Валенсија и Мхитаријан во 56.минута со гол ја заврши Хуан Мата, а конечниот резултат го постави Фелаини во 67.минута. Белгиецот по центаршутот на Дармијан со глава ја погоди мрежата на Хал.
 
Реванш натпреварот на теренот на Хал ќе се одигра на 26.јануари.
 
Втората полуфинална двојка ја сочинуваат Саутемптон и Ливерпул, а првиот меч ќе го одиграат в среда.