Македонија
15. January 2017 - 14:56

На Деве Баир се чека половина час, на Попова Шапка провејува снег

На граничниот премин Деве Баир за излез од Македонија се чека 30 минути, додека на другите гранични премини нема подолги задржувања, соопшти АМСМ.

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на нашите дежурни екипи.

Слаб снег провејува на Попова Шапка кој не се задржува на коловозот. Се уште не е прооден патниот правец Македонски Брод-с.Здуње, каде гравитираат 11 села. 

Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија – Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.

ЈП „Македонијапат“ апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. 

Дежурните екипи на ЈП „Македонијапат“ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.