Живот
13. May 2019 - 15:58

На 97 годишна возраст почина Дорис Деј

На 97 годишна возраст почина холивудската легенда Дорис. Таа беше американска актерка и пејачка и отворен активист за правата на животните од нејзиното повлекување од шоу-бизнисот. 

Таа при смртта била опкружена со блиските луѓе, а починала од компликации од пневмонија.

Се здоби со слава во 50-те и 60-те, а се прослави со филмовите „Pillow Talk", „Love Me or Leave Me" and „The Man Who Knew Too Much". Се има појавено во повеќе од 39 филмови, има снимано повеќе од 650 песни, номинирана е за Оскар, добитник е на Златен Глобус и Греми, и во 1989 години ја добива наградата Cecil B. DeMille за животно остварување во филмската уметност.

Се мажеше 4 пати, а има едно дете.