Фудбал
28. December 2016 - 17:26

Мурињо ја отфрли можноста Ибрахимовиќ да замине од Манчестер Јунајтед

 Жозе Мурињо менаџерот на Манчестер Јунајтед, ја отфрли можноста Златан Ибрахимовиќ да го напушти „Олд Трафорд“ по крајот на сезоната, бидејќи Португалецот планира да му понуди нова соработка на шведскиот голгетер. 
 
Договорот на Ибрахимовиќ со манчестер Јунајтед истекува со крајот на сезоната, односно во јули следната година, но Мурињо сака да ја активира клаузула нова соработка, со што ќе стави крај на шпекулациите за заминување на Швеѓанецот во американската МЛС лигата.
 
„Клаузулата е активирана размислувањата на Ибрахимовиќ, но исто така и во размислувањето на управата на клубот. Околу таа тема нема проблем“, изјави Мурињо за „Скај Спорт“.
 
Португалски експерт верува дека Златан Ибрахимовиќ ќе се покаже дека вашиот престој во Манчестер да биде многу успешна.
 
„Сигурен сум дека тој не дојде во Премиер лигата, а да не сака да се докаже. Мислам дека таква можност не постои. Јасно е дека тој е подготвен за максимален напор во англиската лига, и дека така ќе биде следните сезони“, дополни Мурињо.
 
Ибрахимовиќ во Манчестер дојде на почетокот на оваа сезона од Париз Сен Жермен, а досега тој постигна вкупно 17 гола во 26 настапи во сите натпреварувања.
 
Во текот на својата богата кариера Ибрахимовиќ играше за: Малме, Ајакс, Јувентус, Интер, Барселона и Милан.