Спорт плус
11. August 2019 - 19:41

Мото Џи Пи: Триумф на Довициозо во Австрија

Извонредна трка се возеше во Австрија од шампионатот на Мото Џи Пи на која во драматичен финиш триумфираше Андреа Довициозо со што ја намали предноста во однос на светскиот првак Марк Маркез на 58 бода пред следната трка во Силверстоун.

            Трката на Ред Бул Ринг  беше решена на последниот свиок кога Довициозо успеа да го претекни Маркез и да се израдува на големата победа. Третото место му припадна на Фабио Квартараро.