Свет
11. April 2019 - 13:17

Морено: Велика Британија нема да го испорача Асанж на земја со смртна казна

Велика Британија гарантираше дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на земја каде законот предвидува смртна казна, изјави денеска претседателот на Еквадор Ленин Морено по апсењето на Асанж во еквадорската амбасада во Лондон.

– Согласно нашата силна посветеност на човековите права и меѓународниот закон, побарав од Велика Британија да гарантира дека Асанж нема да биде испорачан на земја каде би бил изложен на тортура или да биде соочен со смртна казна, изјави Морено во видео објавено на Твитер.

-Британската Влада го потврди тоа писмено, согласно нивните одредби, истакна Морено.

Како претседател на Еквадор, неговата земја го укина азилот на Асанж, откако тол во неколку наврати ги прекршил меѓународните конвенции.

Асанж (47) беше уапсен денеска во амбасадата на Еквадор откако му беше укинат азилот. Британската полиција влезе во Амбасадата и го уапси основачот на Викиликс.

Тој се наоѓаше таму од 2012 година со цел да избегне екстрадиција во Шведска, која го товари за сексуално злоставување. Асанж ги негира обвинувањата и стравува дека Шведска ќе го предаде на американските власти со цел да се соочи со нивните обвинувања за објавување на воени и дипломатски документи.