Македонија
15. July 2016 - 11:46

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски државјани во Ница

До овој момент нема информации за повредени или загинати македонски државјани во терористичкиот напад во Ница, Франција. Во постојан контакт сме со надлежните француски институции, информираат за МИА од Министерството за надворешни работи на Република Македонија.

Воедно од МНР на РМ изразуваат длабоко сочувство до семејствата на сите загинати и повредени во терористичките напади во Ница, како и најостра осуда на овие напади во кои животот го загубија над 80 граѓани, а неколку десетици се повредени.

За сите прашања поврзани со безбедноста на македонските граѓани кои во моментот се наоѓаат во Франција, од МНР упатуваат на Македонската амбасада во Париз.

Телефони: +331 45 77 89 63+331 45 77 10 50+331 45 77 10 73

Мобилeн телефон: +33 670 45 16 58

Адреса: 5, rue de la Faisanderie, 75116 Paris

Е-пошта: paris@mfa.gov.mk