Тенис
17. July 2017 - 14:17

Многу промени на тениските ранг листи

 
По завршувањето на третиот Гренд слем тениски турнир годинава, Отвореното првеннство на Велика Британија, односно Вимблдон, на најновите ранг листи во двете конлкуренции се слчија повеќе промени. 
 
Што се однесува на ранг листата кај мажите и натаму лидер е Енди Мареј, но сега со само 285 бодови повеќе од Рафаел Надал, додека Роџер Федерер кој триумфираше на Вимблдон е ги мина Ѓоковиќ и Варвринка кои се на четвртото и петтото место на АПТ листата. 
 
Кај дамите односно ВТА листата, сега на врвот е Плишкова, пред Халеп, Кербер, Конта, и победничката на Вимблдон, Мугуруза која направи скок од десет позиции и сега е на петтото место.