Свет
2. March 2021 - 15:30

Мишел: Недвосмислена поддршка на ЕУ за суверенитетот на Украина

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, денеска е во посета на Украина каде ја пренел “недвосмислената поддршка на ЕУ за суверенитетот и интегритетот“ на земјата, соопшти Мишел преку неговиот налог на Твитер.

Претседателот на Европскиот Совет овие денови ги посетува земјите од источното соседство на ЕУ, по посетата на Грузија, тој денеска е во Украина каде се сретна со претседателот Володимир Зеленски.

Мишел на Твитер побара целосна имплементација на спогодбите од Минск кој треба да го гарантираат мирот во земјата и порача дека санкциите на ЕУ против Русија нема да се повлечат сѐ додека ова не се случи.

Шефот на Европскиот Совет, исто така, нагласи дека треба граничните премини околу контактната линија да останат отворени за да може да се достави потребната хуманитарна помош на граѓаните.

-Срамната реалност е дека луѓето продолжуваат да умираат тука и да се соочуваат со ужасните последици од конфликтот, напиша Шарл Мишел.