Ракомет
8. May 2017 - 7:52

Минимален пораз на македонските ракометари од Исланд (30-29)

Машката ракометна репрезентација на Македонија претрпе минимален пораз (30:29) на дуелот од 4.коло од групата 4 во квалификациите за Европското првенство во Хрватска. Домаќинот Исланд ја оствари втората победа, па така сите четири селекции во оваа група имаат четири бодови и гол разликата до ова коло го решава пласманот.

Македонија на синоќешниот дуел можеби беше најблиску од сите свои гостувања да дојде до позитивен резултат против Исланд на Негов терен.
Во првиот дел Македонија имаше постојано водство, кое домаќинот успеваше да го стигне и на полувреме беше 16:16. Во второто полувреме противникот се одлепи во моментите кога постигна три гола на „празен гол“ кога поради исклучувања игравме без голман. Исланд дојде до четири голови разлика (28:24). До крајот на дуелот Македонија успеа само да го намали резултатот но немаше време за изедначување. Најефикасни кај Македнија беа Кирил Лазаров со 8 голови, Манасков постигна 7, а Миркуловски 6, додека Борко Ристовски имаше 15 одбрани.
Кај Исланд најефикасни беа нивните бекови Гудмунсон (7) и Карасон (6) кои заедно постигнаа 13 голови.
 
Табела: Чешка 4 бодови (+10 гол разлика), Македонија 4 (+3), Исланд 4 (-5), Украина 4 (-8).
Следните натпревари (последни од квалификациите) Македонија ги игра на 15.јуни со Украина на гости и на 18.јуни на домашен терен.