Фудбал
10. March 2016 - 21:09

„Милионерите“ од Дортмунд убедливи против Тотенхем

 Екипата на Борусија Дортмунд славеше убедлива победа над Тотенхем со 3:0 во првиот меч од четвртфиналето на фудбалската Лига Европа, со што направи голем чекор кон пласман во полуфиналето.
 
Солидна предност од 3:1 оствари и украинскиот Шахтјор кој во Дољецк го победи Андерлехт. Со голот на Мехмед Тоопал во 82,минута, минимална победа од 1:0 забележаа и фудбалерите на Фенербахче во мечот против португалскиот тим Спортинг Брага. 
 
Актуелниот бранител на трофејот Севиља на гостувањето кај Базел одигра без голови 0:0. 
 
Во преостанатите четири натпревари кои започнаа од 21.05 часот ќе играат: 
Атлетик Билбао - Валенсија,
Ливерпул - Манчестер Јунајтед,
Спарта Прага - Лацио,
Виљареал - Баер Леверкузен.
 
Реванш дуелите на програмата се на 17 март.