28. July 2016 - 13:00

Милан на пенали го победи Баерн Минхен

Фудбалерите на Милан по подоброто изведување на пенали забележаа победа над Баерн Минхен во натпревар од Интернационалниот куп на шампиони.

На средбата која се одигрна ноќеска во Чикаго, италијанскиот тим го совлада Баерн со 8:7 на  пенали откако средбата заврши без победник 3:3.

Милан победе го голот на Нианг  (23-минута), но до крајот на првиото полувреме  дел Баерн успеа да направи пресврт па со погодоците на Рибери (29) и Алаба (38) да поведе со 2:1. Во второто полувреме одново следуваше пресврт. Со погодоците на Бертолачи (49) и Куцка (61) минута Милан одново дојде во водство. Но, возбудувањата тука не престанаа, па во последната минута од регуларниот дел (90) Франк Рибери од белата точка ги постави конечните 3-3.

Во пенал серијата, првите седум изведувачи не погрешија, а потоа младиот Донарума го одбрани ударот на Рафиња и му овозможи на Бонавентура да донесе победа за Милан.